Hanna Brogren lämnar Sveriges Kommunikatörer för Region Stockholm

Publicerad: 7 jul 2021

Efter nästan fyra år som generalsekreterare och vd på Sveriges Kommunikatörer går Hanna Brogren vidare till Region Stockholm där hon blir kommunikationsdirektör i regionledningskontoret.

­–­ Det har varit fyra utvecklande, roliga och viktiga år för mig på Sveriges Kommunikatörer. I den stora förändring och omställning som pågår i samhället blir kommunikation allt viktigare. Den kraften är tydlig och har drivit oss att utveckla arbetssätt, kartlägga kompetensbehov och digitalisera verksamheten, säger Hanna Brogren.

­– Sveriges Kommunikatörer har utvecklats framåt under Hanna Brogrens tid som generalsekreterare. Vår vision att kommunikation ses som den starka kraft som driver förändring och förflyttar företag och samhälle framåt har varit utgångspunkten i arbetet, säger Viveka Hirdman-Ryrberg ordförande i Sveriges Kommunikatörer. När pandemin kom ställde Hanna och teamet om till digitalt snabbt, vilket inte minst våra medlemmar uppskattade.   

Relaterat innehåll

Pandemin ställde de parametrar som kommunikationen stödjer på sin spets. Behovet av en gemensam berättelse, en syndabock, auktoriteter och sanning ...

Med egna krafter lyckades Emanuel Karlsten både värdera och utmana stora aktörers kommunikation under pandemin. Hans klarsynta rapportering i digitala...

Sveriges Kommunikatörer är en förening för utbyte av kunskap, erfarenheter, framgångar och misstag, mellan alla olika typer av kompetenser inom kommunikation...

loader
Laddar