Lucka 14 - Hanna Brogren

Publicerad: 14 dec 2018

Vad utmärker kommunikationsåret 2018?
–Jag har varit generalsekreterare i ett år nu och det mesta jag hör våra medlemmar tala om är all den förändring som pågår på arbetsplatser, i samhället och i människors liv. Det påverkar kommunikatörens roll och uppdrag. Det finns många möjligheter för oss kommunikatörer! 

Vilka kommunikationstrender ser du 2019?
–Det kommer att vara fortsatt fokus på att mäta effekter av kommunikationen, att använda alla de digitala verktyg som finns och förstås kommunikatörens roll i förändring. 

Vad kommer Sveriges Kommunikatörer att satsa på under det kommande året?
–Vi gör nya utbildningar för att stärka kommunikatörer i rollen som verksamhetsutvecklare, coach och ledare. Vi utvecklar också fler kortare utbildningar för att uppdatera kompetensen. Kompetens är en färskvara, särskilt när nya verktyg och metoder kommer hela tiden. 

Vilken är favoriten på julbordet?
–Den halländska grönkålen gjord som långkål, gott gott!

 


 I Sveriges Kommunikatörers julkalender lyfter vi personer som deltagit i olika sammanhang under året.

Bli medlem i Sveriges största nätverk för kommunikatörer och träffa 7 800 kollegor. Du får tillgång till våra kostnadsfria event för medlemmar, rabatt på kompetensutveckling och får ta del av det senaste inom vår bransch. Du hjälper även till och stöttar svensk kommunikationsforskning.

 

loader
Laddar