Sveriges Kommunikatörer värvar ny kommunikationsansvarig

Publicerad: 18 dec 2015

– Jag är mycket hedrad över att ha fått förtroendet att kliva in i denna roll. Jag har fått många positiva reaktioner från närstående, men roligast av allt har varit vänner och branschkollegor som har sagt att jag nu blir 'kommunikatörers kommunikatör'. Då begriper man utmaningen med arbetet, och det ansvar som kommer med det, säger Juan Navas.

Under åren 2011-2015 var Navas PR-rådgivare och projektledare på Friends Agenda. Han har även arbetat som informationssekreterare på Kungliga Hovstaterna, och journalist på Sveriges Radio.

– Med min samlade kunskap från kommunikationsbranschen kan jag bidra till utvecklingen av Sveriges Kommunikatörers verksamhet. Min främsta ambition är att alla organisationer ska förstå betydelsen av kommunikation, och att våra medlemmar känner att vi tillsammans driver utvecklingen av framgångsrik kommunikation.

Sveriges Kommunikatörers vd Cecilia Schön Jansson är nöjd med rekryteringen:

– Juan Navas kommer att bidra med kompetens, erfarenhet och engagemang. Jag är mycket glad över den här rekryteringen.

Navas tillträder tjänsten som kommunikationsansvarig i slutet av januari 2016.

loader
Laddar