Trafikverket sätter fokus på kommunikationen: ”Inte bara ett stöd, utan en central del av vår verksamhet”

Trafikverket har gjort en omorganisation av sin kommunikationsavdelning för att stärka både intern och extern kommunikation. Kommunikationsdirektör Anna Lihr berättar om målen med förändringarna och nya befattningar.

Lästid: 1 minut • Publicerad:
Anna Lihr ler mot kameran.

Trafikverket är en av Sveriges största myndigheter med närmare 11 000 medarbetare. Nyligen genomförde myndigheten ett omfattande förändringsarbete inom kommunikationsavdelningen, berättar kommunikationsdirektör Anna Lihr.

– Hela Trafikverket gör en kraftsamling för ett närmare Sverige, vi bygger en ny myndighet där de vi är till för står i centrum för våra leveranser. Det innebär att vi arbetar med systemperspektivet och att vi höjer den kommunikativa förmågan i hela organisationen. Det handlar om att skapa förutsättningar så att alla i verksamheten, på något sätt, kan vara kommunikatörer.

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att logga in eller bli medlem

Som en del av Sveriges största nätverk för kommunikatörer håller du dig uppdaterad tillsammans med branschkollegor. Bli medlem du också och få tillgång till alla artiklar och en mängd verktyg samt rabatter!

Logga in Bli medlem